Osoby, które walczą z urzędami o jak najwyższe odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia nieruchomości, mają zwykle swoje wyobrażenie na temat tego, jaka powinna być jego wysokość. Często są to oczekiwania wygórowane, ale bywa też, że klienci zadowalają się odszkodowaniem, które jest niższe niż możliwe do uzyskania. Od czego zależy wysokość odszkodowania?
Możliwości wpłynięcia na organ ustalający wysokość odszkodowania za wywłaszczenie albo oferujący zawarcie umowy w celu przeniesienia własności nieruchomości są ograniczone. Niemniej, istnieją też sposoby, by powalczyć o zwiększenie odszkodowania. W dużej mierze zależeć to będzie od determinacji właściciela wywłaszczanej nieruchomości. To trudna do podjęcia decyzji – wszak trzeba rozważyć, czy zadowolić się niższą kwotą już teraz lub w najbliższym czasie, czy poczekać trochę dłużej, przeprowadzając negocjacje lub zaskarżając niekorzystną decyzję. Najczęściej niezbędna będzie tu rada doświadczonego specjalisty w tego rodzaju sprawach. Często po krótkiej rozmowie można stwierdzić, jakie rozwiązanie jest bardziej korzystne dla klienta. Rozważyć trzeba jednak przy tym wiele czynników – tryb wywłaszczenia, obowiązujące przepisy prawne, stan faktyczny i prawny nieruchomości, sposób dokonania wyceny.
W innych przypadkach dla oceny wysokości odszkodowania może okazać się korzystne zlecenie odpowiedniemu rzeczoznawcy majątkowemu przeprowadzenie niezależnej wyceny. Łączyć się z tym będzie dodatkowy koszt, jednak szczególnie przy bardziej wartościowych inwestycjach tego rodzaju niezależna opinia może pomóc w podjęciu decyzji.
Przy wyliczeniu wysokości należnego odszkodowania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Niektóre z kryteriów pozostają do dziś sporne, jeśli chodzi o ich wykładnię.
Artykuł ten ma oczywiście charakter wybitnie wprowadzający, a dokładny opis kryteriów kalkulacji wysokości odszkodowania to temat na kolejne wpisy.
Zobacz też: